درمان بیماری های عصبی و افسردگی با سرترالین + مضرات

bimari ravani s2 - درمان بیماری های عصبی و افسردگی با سرترالین + مضرات

سرترالین یک داروی ضد افسردگی در گروهی از داروهای موسوم به مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها) است. سرترالین روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی ، هراس ، اضطراب یا علائم وسواس فکری غیر متعادل باشد.

سرترالین برای درمان افسردگی ، اختلال وسواس-اجباری ، اختلالات اضطرابی (از جمله اختلال هراس و اختلال اضطراب اجتماعی) ، اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) و اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی (PMDD) در علم روانشناسی استفاده می شود.
اطلاعات مهم
bimari ravani s2 - درمان بیماری های عصبی و افسردگی با سرترالین + مضرات


در صورت مصرف پیموزید یا اگر تحت تزریق متیلن آبی نیز قرار دارید ، نباید از سرترالین استفاده کنید.

اگر در ۱۴ روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید ، مانند ایزوکاروباکسید ، لاینزولید ، تزریق متیلن بلو ، فنلزین ، رساگیلین ، سلژیلین یا ترانیل سی پرومین از سرم ترالین استفاده نکنید.

بعضی از کودکان و بزرگسالان در اولین استفاده از داروی ضد افسردگی ، در مورد خودکشی فکر می کنند. برای تغییر در روحیه یا علائم خود هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدترکننده را به پزشک خود گزارش دهید.

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین ، فوریت های پزشکی را دنبال کنید ، مانند: تحریک ، توهم ، تب ، تعریق ، لرز ، ضربان سریع قلب ، سفتی ماهیچه ها ، انقباض ، از بین رفتن هماهنگی ، حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال.

قبل از مصرف این دارو

اگر به آن حساسیت دارید نباید از سرترالین استفاده کنید. اگر داروی دی سولفیرام (Antabuse) مصرف می کنید یا می توانید یک واکنش شدید به دی سولفیرام داشته باشید از فرم مایع سرترالین استفاده نکنید.

سرتالین را در طی ۱۴ روز قبل یا ۱۴ روز پس از تزریق مهار کننده MAO یا تزریق متیلن آبی مصرف نکنید. تعامل با مواد مخدر خطرناک می تواند رخ دهد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید ، لاینزولید ، فنلزین ، رساگیلین ، سلژیلین و ترانیل سی پرومین است. سرتالین را همراه با پیموزید مصرف نکنید.

برای اطمینان از اینکه سرترالین برای شما بی خطر است ، اگر تاکنون مصرف کرده اید به پزشک خود بگویید:

بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا سکته مغزی.

بیماری کبد یا کلیه؛

تشنج؛

مشکلات خونریزی ، یا اگر وارفارین مصرف می کنید (کومدین ، ​​جانتوون).

اختلال دو قطبی (افسردگی مانیک)؛ یا

سطح پایین سدیم در خون شما وجود دارد.

برخی از داروها می توانند با سرترالین در تعامل باشند و یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین ایجاد کنند. مطمئن باشید پزشک شما می داند که آیا شما داروی محرک ، داروهای افیونی ، محصولات گیاهی ، داروهای ضد افسردگی یا داروی بیماری روانی ، بیماری پارکینسون ، سردردهای میگرنی ، عفونتهای جدی یا جلوگیری از تهوع و استفراغ نیز می دانید. قبل از انجام هرگونه تغییر در نحوه یا زمان مصرف داروهای خود ، از پزشک خود بپرسید.

بعضی از کودکان و بزرگسالان در اولین استفاده از داروی ضد افسردگی ، در مورد خودکشی فکر می کنند. پزشک باید در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییر در روحیه یا علائم شما هوشیار باشند.

مصرف داروی ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. اما ، اگر مصرف داروی ضد افسردگی خود را متوقف کنید ، ممکن است عود افسردگی داشته باشید. در صورت بارداری فوراً به پزشک خود بگویید. بدون توصیه پزشک ، مصرف سرترالین را در دوران بارداری شروع یا متوقف نکنید.

مشخص نیست که آیا سرترالین به شیر مادر منتقل می شود یا می تواند به یک کودک شیرده آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی کودک به پزشک خود بگویید.

بدون توصیه پزشک ، سرتالین را به کسی جوانتر از ۱۸ سال ندهید که شاید باعث اسکیزوفرنی شود. سرترالین برای کودکان مبتلا به اختلال وسواسی- اجباری (OCD) تأیید شده توسط FDA است. برای درمان افسردگی در کودکان تأیید نمی شود.
چگونه باید سرتالین مصرف کنم؟

سرترالین را دقیقاً مطابق پزشک تجویز کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

سورترالین ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود. سعی کنید هر روز دارو را به طور همزمان مصرف کنید.

قبل از مصرف ، مایع (کنسانتره خوراکی) سرترالین باید رقیق شود. برای اطمینان از دوز صحیح ، مایع را با استفاده از قطره چکان دارویی اندازه گیری کنید. دوز را با ۴ اونس (نصف فنجان) آب ، زنجبیل ، سدیم لیمو / لیموترش ، لیموناد یا آب پرتقال مخلوط کنید. برای رقیق کردن دارو از مایعات دیگری استفاده نکنید. این مخلوط را هم بزنید و همه آن را فوراً بنوشید. برای اینکه مطمئن شوید کل دوز را دریافت کرده اید ، کمی آب بیشتری به همان لیوان اضافه کنید ، به آرامی چرخانده و فوراً بنوشید.

سرترالین می تواند باعث شود شما یک آزمایش غربالگری داروهای مثبت کاذب داشته باشید. اگر نمونه آزمایش ادرار برای غربالگری دارو ارائه می دهید ، به کارکنان آزمایشگاه بگویید که سرتالین مصرف می کنید.

ممکن است تا ۴ هفته قبل از بهبود علائم شما طول بکشد. دارو را طبق دستورالعمل استفاده کنید و در صورت عدم بهبود علائم خود به پزشک بگویید.

مصرف ناخالص سرترالین را به طور ناگهانی متوقف نکنید ، یا ممکن است علائم ترک ناخوشایند داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از سرترالین را بگیرد.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *